Akcja letnia
Dodane przez dnia 29.03.2007
Lokalizacja Lasowickiego Domu Tolerancji i Kultury pośród niemalże dziewiczego kompleksu leśnego - obszaru chronionego krajobrazu Lasy Stobrawsko-Turawskie, urozmaiconego biocenozami łąkowymi i wodnymi, stwarza doskonałą możliwość zmiany środowiska, oderwania się od codziennego zgiełku i gwarantuje dobry wypoczynek. Pośród tego bogatego dziedzictwa przyrodniczego znajduje się wiele wartościowych obiektów górnośląskiego dziedzictwa kulturowego, z którymi także można zapoznać się w ramach pobytu w LDTiK.

Gmach Lasowickiego Domu Tolerancji i Kultury uzyskuje corocznie pozytywną ocenę Opolskiego Kuratorium Oświaty oraz przechodzi odpowiednie badania pod kątem sanitarnym. Jest to niezbędne dla otrzymania stosownego wpisu na listę obiektów kolonijnych. LDTiK w zakresie wyżywienia uczestników turnusów wypoczynkowych współpracuje z miejscową restauracją, która oferuje kompleksowe i bardzo dobre jedzenie.

Akcja letnia w Lasowickim Domu Tolerancji i Kultury zainicjowana została w wakacje 2004 roku. Na wypoczynek do Lasowic Małych przyjechały wówczas grupy dzieci z Bielska-Białej oraz polskiego i czeskiego Cieszyna. Na spotkanie im przybyła m.in. młodzież z Republiki Czeskiej, USA, a także z zawiązanej w Kassel polsko-niemieckiej organizacji "Zdecydowanie dla Chrystusa", która jeździ po świecie swym Wesołym Autobusem - ECMobilem - propagując chrześcijańskie wartości, takie jak życie bez używek, wzorce postępowania oparte na dekalogu i przestrzeganiu również prawa świeckiego, a wszystko to posługując się formą zabawy.

Wakacje 2005 roku rozpoczęły się wizytą gości ze Środowiskowej Świetlicy Młodzieżowej "Ekipa", funkcjonującej przy parafialnym ośrodku w Katowicach-Szopienicach. Następnie Lasowice Małe odwiedziły dwie ok. 30-osobowe grupy dzieci i młodzieży ze Śląska Cieszyńskiego. Przyjechali z własnymi rowerami, którymi dojeżdżali wspólnie na kąpielisko do Starego Olesna.

W 2006 r. Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury znów stał się bazą wakacyjnego obozu rowerowego dla dzieci i młodzieży ze Śląska Cieszyńskiego. Pierwsza grupa liczyła łącznie 40 osób, a druga - 24. Wśród nich byli mieszkańcy z Cieszyna, Cisownicy, Goleszowa, Hażlacha, Puńcowa. Przed nimi gościli w LDTiK przez tydzień uczestnicy obozu misyjnego "Filip". Goście z I turnusu wzięli udział w obchodach jubileuszu 140-lecia kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła w Lasowicach Wielkich.

Podczas każdego turnusu organizowane były ciekawe zajęcia warsztatowe, w tym propagujące bezpieczny i zdrowy styl życia, atrakcyjne wycieczki autokarowe, pozwalające na poznanie najwartościowszych zakątków przyrodniczych i kulturowych śląskiej ziemi.

Akcja letnia w LDTiK


W każde wakacje Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury stanowi nie tylko bazę noclegową dla gości, ale także miejsce spotkań i integracji z miejscowymi dziećmi i młodzieżą. Dla tych najmłodszych, szczególnie pochodzących z niezamożnych rodzin, organizowane są w porozumieniu z GOPS półkolonie z bardzo bogatym programem zajęć, obejmującym m.in. różnorakie spotkania warsztatowe, bliższe i dalsze wycieczki, mecze, konkursy, dyskoteki, itd. Ale i poza ich czasem dzieci z Lasowic Małych zaglądają do LDTiK, by poznać uczestników turnusów wypoczynkowych, zaprzyjaźnić się z nimi i spędzić razem czas. Bywało, że wspólne zabawy i ogniska przeciągały się nieraz do późna w nocy.