www.lasowice.euEwangelicy w Kolonowskiem
W Hucie Małapanew, czyli Ozimku

W 1754 r. król Prus - Fryderyk II Wielki - założył Królewską Hutę Małapanew, która dała początki miastu Ozimek. Miejscowi ewangelicy, którzy dotąd nie mieli możliwości zaspokajania swych religijnych potrzeb, albo była ona niezwykle utrudniona, 7 sierpnia 1768 r. doczekali własnego kaznodziei zakładowego - Johanna Christiana Richtera.

W ten sposób powstała parafia w Ozimku, która objęła swym zasięgiem okołostaniskie kolonie hutnicze (które dalej nazywane będą wspólną nazwą dzisiejszego miasta - Kolonowskie), ale i dalsze, pozbawione własnych parafii ośrodki, jak nawet Strzelce czy Dobrodzień. Z czasem zaczęło się wiele z nich wyodrębniać, tworząc własne parafie.

Parafia w Ozimku nie dysponowała kościołem, a nabożeństwa odprawiano w kaplicy urządzonej na piętrze tzw. zameczku hutniczego. Ten skromny dom modlitwy wyposażony był w ołtarz i ambonę, a od 1781 r. także w organy. W nim też prowadzono nauczanie dzieci i młodzieży, do czego zobowiązał się pastor Richter.

Odległość z Fosowskich do Ozimka wynosi jedyne 10 km. Ówcześnie drogi pomiędzy nimi prowadziły najczęściej przez las, były też w złym stanie. Zwykle trzeba je było przemierzać pieszo, gdyż częste korzystanie z wozu konnego było zbyt kosztowne. Praca duszpasterska była więc pełna poświęcenia.

W 1814 r., po 46 latach służby, pastor Johann Christian Richter złożył wniosek o przejście na emeryturę. Tymczasowe zastępstwo przejął superintendent Holenz z Czepielowic koło Brzegu, który pełnił również stanowisko inspektora szkoły ewangelickiej w Oleśnie. Sprowadzano też pastorów z Opola, Kup, Krapkowic i Skorogoszczy. Kto pokusi się o odnalezienie tych miejscowości na mapie i uzmysłowi sobie wielkość obszarów leśnych na naszych terenach, ten potrafi sobie wyobrazić, w jak wielkim wyizolowaniu i oddaleniu żyli ewangelicy w Kolonowskiem!

Stałym następcą pastora Richtera został w 1814 r. Georg Friedrich Wilhelm Quint. Wobec wciąż powiększającej się liczby wiernych oraz postępującej ruiny zameczku hutniczego parafia stanęła przed koniecznością pozyskania nowego domu modlitwy i szkoły. 24 czerwca 1819 r. położono kamień węgielny pod budowę kościoła ewangelickiego w Ozimku. Nowy kościół, który niestety przez długie lata nie posiadał jeszcze wieży, konsekrowano 8 kwietnia 1821 r., pod wezwaniem św. Jana.

 5465 Czytań - Drukuj
Strona 2 z 8 < 1 2 3 4 5 > >>
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by