www.lasowice.euEwangelicy w Kolonowskiem
Przez Ozimek do Zawadzkich

Pastorem parafii w Ozimku, z chwilą powrotu pod jej zarząd wspólnoty z Kolonowskich, był Karl Friedrich Syring. Miejscowy budynek kościoła ewangelickiego, po uprzednich kilku latach starań, od 1860 r. dysponował już wieżą.

W 1872 r. ewangelicy w Zawadzkiem, którzy stanowili już bardzo silną wspólnotę, uzyskali dla siebie delegowanego wikariusza - pastora Struhla. Przejął on jednocześnie opiekę nad ewangelikami z Kolonowskich. Główny nacisk kładł jednakże na Zawadzkie, które stały się w tym momencie parafią wikarialną. Niestety, nie spotkało się to z przychylnością ze strony ludności katolickiej. Pierwszy pastor został szybko odprawiony, jak i dwaj jego następcy - pastorzy Rollfs i Dietrich Thebesius. Z końcem 1875 r. Zawadzkie przestało więc być parafią wikarialną i łącznie z Kolonowskiem pozbawione opieki duchowej. Odtąd ewangelicy z Kolonowskich uczęszczali na nabożeństwa prawdopodobnie znów do Ozimka.

1 sierpnia 1884 r. znów Zawadzkie stały parafią wikarialną, a to za sprawą delegowania pastora Paulischa. On dał początek opiece duszpasterskiej Kościoła, która trwała tu nieprzerwanie do roku 1945. W samym Kolonowskiem zastał 142 ewangelików. Tej ożywionej wspólnocie udało się teraz osiągnąć, że ich szkoła rodzinna, do której uczęszczało 60 dzieci, została z dniem 1 maja 1885 r. przekształcona w samodzielną ewangelicką szkołę powszechną, a w 1887 r. doczekała się nowego gmachu. W nim to odprawiano teraz nabożeństwa.

Prawie co rok zmieniali się wikariusze w Zawadzkiem. Następcami pastora Paulischa byli pastorzy: Roye, Schmidt i Tusche. W międzyczasie wyraźnie nasiliły się starania o budowę kościoła ewangelickiego w Zawadzkiem. Zaowocowały one najpierw tym, że 1 czerwca 1889 r. parafia w Zawadzkiem rozpoczęła funkcjonowanie w nowej strukturze i obejmowała odtąd 37 placówek, w tym oczywiście Kolonowskie.

1 października 1889 r. stanowisko wikariusza w Zawadzkiem objął ordynowany pastor Siegel. W ten sposób rozpoczęła się pełna samodzielność parafii. 1 sierpnia 1892 r. na stanowisko jej pierwszego proboszcza został powołany pastor Schepky. Tego samego roku ewangelicy w Zawadzkiem przystąpili do budowy domu parafialnego, który w rzeczywistości stał się kościołem, posiadającym nawet wieżę. Jego konsekracji dokonano 20 września 1894 r.

Odtąd to losy ewangelików z Kolonowskich związały się ściśle z parafią w Zawadzkiem. Następcami pastora Schepky’ego byli pastorzy: Kob (drugi proboszcz), Peschke, Heidenreich, Gottfried Schepky (trzeci proboszcz, syn pierwszego), Hahn.

 5465 Czytań - Drukuj
Strona 4 z 8 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by