www.lasowice.euEwangelicy w Kolonowskiem
Niespokojny okres

I wojna światowa uczyniła Fosowskie, ze względu na węzeł kolejowy, miejscem strategicznym. Zostały one najwcześniej wciągnięte w zawirowania wojny. Przejeżdżały tędy niezliczone pociągi wojskowe do Lublińca i Herbów. Nasilenie ruchu co prawda zmniejszyło się po kilku miesiącach, jednakże przez cały okres wojny tutejsi kolejarze byli maksymalnie obciążeni pracą. Żaden z nich nie został powołany do walki z bronią w ręku.

Podczas wielkich powstań polskich (Polenaufstand) nie doszło w Kolonowskiem do rozlewu krwi. Nasilały się jednak samowolne akty przemocy.

W dniu Plebiscytu 1921 r. odbyło się w Kolonowskiem uroczyste nabożeństwo. Kazanie wygłoszono na podstawie tekstu z księgi Jeremiasza 32, 38-41: I będą moim ludem, a Ja będę ich Bogiem. Nabożeństwo konfirmacyjne, które zazwyczaj odbywało się w tę niedzielę, odbyło się wcześniej.

Wyniki plebiscytu w obrębie gminy Zawadzkie uwidoczniły niekorzystną sytuację, w jakiej znajdowała się tu ewangelicka mniejszość. Polska otrzymała większość głosów. Na szczęście końcowe wyniku sprawiły, że obszar ten pozostał w państwie niemieckim.

Podczas 3. powstania szczególnie dotknięta była szkoła ewangelicka w Kolonowskiem, ponieważ szukano w niej rzekomo znajdującej się tam skrytki na broń, która w rzeczywistości nie istniała. Radosna wieść o zakończeniu powstania została przyjęta uroczystym nabożeństwem odprawionym w tej szkole, oczywiście zanim mogło się tam ono odbyć, musiały wpierw zostać usunięte największe szkody poczynione przez polskich powstańców.

Jeszcze niespokojnie było, gdy wbrew globalnym wynikom Plebiscytu zawisła groźba, że pomiędzy Kolonowskiem a Zawadzkiem przebiegać będzie nowa granica międzypaństwowa. Burzliwe tygodnie nadeszły też, gdy w kręgach katolickich padło hasło: "Śląsk dla Ślązaków!" Ku wielkiej radości ewangelików z Kolonowskich i te wszystkie straszne zamiary upadły.

 5528 Czytań - Drukuj
Strona 5 z 8 << < 2 3 4 5 6 7 8 >
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by