www.lasowice.euEwangelicy w Kolonowskiem
Półtorej wieku drogi do własnego kościoła

Utrata przemysłowego serca Górnego Śląska na rzecz Polski spowodowała napływ w te strony dużej ilości rodzin kolejarzy i robotników. Już wkrótce sala lekcyjna szkoły ewangelickiej w Kolonowskiem okazała się zbyt mała. Liczba członków miejscowej wspólnoty ewangelickiej powiększyła się bowiem do 270. Przy ich dużej pobożności zazwyczaj na nabożeństwach panował tłok trudny do zniesienia. Pragnienie posiadania własnego pomieszczenia kościelnego powstało samo z siebie. Jednak trzeźwo oceniając sytuację trzeba było stwierdzić, iż nie miało ono widoków na powodzenie.

Dzień 2 listopada 1926 r., kiedy to w Opolu odbywał się konwent duchownych, przyniósł jednak iskrę nadziei, dzięki której Kolonowskie zostały obdarzone dobrodziejstwem posiadania własnego kościółka. W czasie konwentu superintendent von Dobschütz odczytał pismo otrzymane od Konsystorz, w którym czytamy: Wydział Reichstagu ds. Wschodu omawiając tzw. Program Natychmiastowej Pomocy dla Wschodu (Osthilfe) przewiduje kwotę 2.800.000 RM (Reichsmark) na potrzeby Kościoła. Suma ta w pierwszym rzędzie ma posłużyć do możliwie najszybszego wyposażenia w budynki kościelne części parafii pozostałych po przeprowadzeniu granicy. Już odłożono na bok to pismo, jako nie dotyczące okręgu Opola, gdy pastor Schepky zrozumiał, że tutaj właśnie istnieje możliwość wybudowania kościoła w Kolonowskiem.

Niestety możliwości sfinansowania projektu wyglądały przygnębiająco. W oczekiwaniu na uzyskanie 5000 RM z programu pomocy, przy kosztorysie wstępnym opiewającym na sumę 45.000 RM, pozostawały jeszcze bez pokrycia tak duże kwoty, że nadzieje na posiadanie własnego kościółka zmalały. Konsystorz we Wrocławiu odmówił udzielenia znaczących subwencji, ponieważ po inflacji sam dysponował jedynie małymi sumami, które musiały być przeznaczone na jeszcze bardziej potrzebne cele.

To był Boży cud, gdy 21 marca 1927 r. nadeszła wiadomość o przyznaniu parafii Zawadzkie ze środków programu pomocy dla Wschodu kwoty 60.000 RM z przeznaczeniem na budowę kościoła w Kolonowskiem. Państwo uznało wspieranie pracy kościelnej obydwu wyznań na terenach granicznych za zadanie priorytetowe. Stąd też Kolonowskie otrzymało kościół.

Najpierw jednak należało znaleźć i nabyć plac budowy, który mógłby też być cmentarzem. Aby zapobiec jakimkolwiek sprzeciwom ze strony katolików, wszelkie negocjacje prowadzono pod kątem nabycia cmentarza, który oczywiście był konieczny, ponieważ zmarłych ewangelików chowano w części już mocno zapełnionego cmentarza katolickiego w Staniszczach Wielkich. Działkę odpowiadającą wszystkim oczekiwaniom zakupiono pod koniec grudnia 1927 r. za cenę 373,65 RM od Zjednoczonych Hut Górnośląskich (Oberhütten). Wniosek o przydział z programu pomocy wystosowano i starannie umotywowano najszybciej, jak to było możliwe. Radca rządowy i budowlany Reck z Opola uprzejmie pomógł w realizacji tych planów. Wykonany później projekt jest jego autorstwa.

Budowę kościółka w Fosowskiem rozpoczęto już początkiem 1928 r. Sfinalizowano ją jeszcze tego samego roku. 1 listopada 1928 r. generalny superintendent - D. Ewald Paul Otto Zänker dokonał uroczystej konsekracji świątyni. Jest to w istocie bardzo skromna budowla o przewadze cech romańskich. Całość założenia otoczona została niewysokim murem.

D. Ewald Paul Otto ZänkerKościół ewangelicki w Fosowskiem, stan sprzed 1945 r.


Widząc, że konieczny proces rozbudowy parafii został niejako zakończony, pastor Gottfried Schepky uznał za słuszne przejęcie innego stanowiska i 1 lipca 1931 r. opuścił parafię Zawadzkie, zostając proboszczem pomocniczym parafii Biały Kamień koło Wałbrzycha.

 5528 Czytań - Drukuj
Strona 6 z 8 << < 3 4 5 6 7 8 >
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by