www.lasowice.euEwangelicy w Kolonowskiem
Jeden dzień radości

Kolonowskie, dzięki uzyskaniu po ponad półtorawiecznej tułaczce własnego kościółka w Fosowskiem, stało się pełnoprawnym filiałem parafii w Zawadzkiem. Ta przez 8 lat zarządzana była przez wikariuszy. Byli nimi pastorzy Hahn, potem Rosenblatt. Nie wpłynęło to jednak na wielką teraz aktywność życia parafialnego w Kolonowskiem. Doszło jednak wkrótce do rozłamu w Kościele. Za przychylność Deklaracji z Barmen (Barmer Erklärung), czyli sprzeciw wobec Adolfa Hitlera i polityki III Rzeszy, pastor Rosenblatt został wraz z innymi (w tym m.in. z pastorem Carlem Weigeltem - proboszczem parafii w Lasowicach Wielkich) aresztowany w marcu 1935 r. w Opolu. Dalej w Zawadzkiem nastąpili pastorzy Wolfram Hanow, Hugo Hischer.

Należałoby tutaj nadmienić, iż po objęciu władzy przez Hitlera uznano za słuszne zastępowanie wszystkich polsko brzmiących nazw przez nazwy niemieckie. Zawadzkie (Zawadzki) stało się Andreashütte, a Kolonowskie (Colonnowska) i Fosowskie (Vossowska) odpowiednio Grafenweiler i Vosswalde.

W 1939 r. parafia znów doczekała, czwartego już w swej historii stałego proboszcza - pastora Ericha Michalowskiego. W czasie II wojny światowej, jak większość pastorów ewangelickich, został on wcielony do Wehrmachtu. Kościół utracił obydwa swoje dzwony, które zostały przetopione na cele wojenne w hucie w Zawadzkiem. Ewangelicy z Kolonowskich znów skazani zostali na zupełnie niewystarczające zastępstwa swoich dawnych macierzystych parafii w Ozimku i Strzelcach Opolskich. Ogromne znaczenie miał fakt, że dyrektor fabryki w Fosowskiem - Knodt - z wielkim zaangażowaniem dbał o potrzeby wspólnoty. Proboszcz Michalowski mógł więc trzy razy do roku uzyskać dłuższy urlop, by odwiedzić swoją parafię. Była to duża pomoc. Zmarł w 1944 r. Żona pastora wraz z córeczką, gdy czuć było już oddech armii sowieckiej na Górnym Śląsku, opuściła parafię. Wiosną 1945 roku obie zginęły podczas ataku lotniczego.

W nowej, nastałej w 1945 r. sytuacji geopolitycznej, życie parafialne w tej części Górnego Śląska organizował głównie pastor Karol Klus. Kolonowskie, jak i cały Górny Śląsk, opuściła większość ewangelików. Miasto objęła swym zasięgiem parafia Lasowice Wielkie. Kościół ewangelicki w Fosowskiem nie został podczas działań wojennych i przejścia Sowietów zniszczony. I mimo, że w dziejach wspólnoty ewangelickiej z Kolonowskich trudno było dotąd znaleźć wspólny mianownik z ludnością wyznania katolickiego, to właśnie ksiądz katolicki ze Staniszczy Wielkich postarał się o to, by kościół ewangelicki w Fosowskiem, pomimo tego, że był rzadko używany, pozostał jednak w rękach ewangelików.

 5528 Czytań - Drukuj
Strona 7 z 8 << < 4 5 6 7 8 >
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by