www.lasowice.euEwangelicy w Zawadzkiem
Epoka Fryderyka Wielkiego

Zbliżając się od strony wschodniej, w miejscu gdzie trasa kolejowa Tarnowskie Góry - Opole w okolicach Kielczy napotyka płynącą w kierunku zachodnim Małą Panew, rozciągają się z północnej strony rzeki rozległe lasy, podczas gdy po stronie południowej, w kierunku Strzelec Opolskich, ubogie tereny są dość rzadko zaludnione. Przeważająca część ludności posługuje się gwarą śląską. Wydaje się, iż reformacja i kontrreformacja nie dosięgły tego obszaru, a o skromną i mało wymagająca ludność troszczy się Kościół Katolicki.

Teren wokół Zawadzkiego, późniejszej miejscowości hutniczej nad Małą Panwią, spełniał w początkowym okresie rozwoju przemysłu stalowego trzy podstawowe warunki. Znajdowały się tu znaczące ilości rudy łąkowej, z której przy skromnych wymaganiach można było wytapiać żelazo. Las oferował obfitość opału, zarówno do bezpośredniego spalenia, jak i do zwęglania w mielerzach. A po trzecie Mała Panew dostarczała użytecznej energii wodnej.

Najstarszą miejscowością przemysłową w okolicy są Żędowice, gdzie w 1752 r., po długiej przerwie, pan na Strzelcach - Norbert hrabia Colonna - znów uruchomił hutę żelaza.

W 1761 r. panowanie na ogromnym obszarze wokół późniejszego Zawadzkiego objął Philipp hrabia Colonna. Wzorem Fryderyka II Wielkiego założył na Górnym Śląsku cały szereg zakładów hutniczych, wokół których utworzyły się później małe osiedla. Pozostały one na ziemi strzeleckiej do dziś, chociaż wszystkie te zakłady zastały w międzyczasie zamknięte. Kontynuatorem tych założeń był spadkobierca Collonów - Andreas Maria hrabia Renard. W 1836 r. utworzył on hutę w Zawadzkiem. Pierwszym pełnomocnikiem generalnym był Franz von Zawadzky. Od jego nazwiska zakład przyjął nazwę "Zawadzky-Werk". Postać tę przypomina pomnik znajdujący się na rynku, a przedstawiający popiersie na kamiennym cokole, chronione żeliwnym baldachimem.

Te wszystkie obiekty przemysłowe znalazły wśród rodzimej ludności użyteczną i przychylnie nastawioną siłę roboczą. Jednak kadra kierownicza i pracownicy wykwalifikowani musieli zostać sprowadzeni z terenów niemieckich, gdzie już od dawna funkcjonował przemysł hutniczy. Przybyli oni z Brandenburgii, Saksonii, Harzu, Nadrenii i Westfalii. Niemal wszyscy z nich byli ewangelikami. W ten sposób młody przemysł poniekąd jako produkt uboczny stworzył ewangelicką diasporę w rejonie Zawadzkich.

 6462 Czytań - Drukuj
Strona 1 z 8 1 2 3 4 > >>
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by