www.lasowice.euEwangelicy w Zawadzkiem
Rozwój Kościoła - do roku 1931

Parafia ewangelicka w Zawadzkiem przetrwała niebezpieczne zawirowania śląskiej historii, nie ponosząc przy tym większych strat. Znalazła się teraz na spokojnych wodach wśród otaczających go niemieckich Ślązaków. Teraz należało na nowo uporządkować stan parafii i odbudować zdrowe życie parafialne.

Istotnej zmianie uległ stan personalny parafii. Duża liczba rodzin kolejarzy i robotników przeprowadziła się w ostatniej chwili na teren parafii, aby uniknąć pozostawania pod rządami polskimi. Należało pomóc im zaaklimatyzować się w nowych warunkach. Do tego dochodziły wytyczne niemieckich władz odnośnie nowej granicy. Na nowo urządzono punkty celne. Specjalnie przeszkoleni policjanci zostali zatrudnieni do strzeżenia granicy. Wybudowano domy mieszkalne dla urzędników. Część rodzin, przybyłych tutaj w ten sposób, była ewangelicka.

Wynikiem podziału Górnego Śląska był wzrost liczby parafian do 800 w 1923 r. Taki wzrost, zarówno dla Zawadzkich, jak i Krupskiego Młyna, nie był żadnym problemem. Natomiast w Kolonowskiem już wkrótce sala lekcyjna szkoły ewangelickiej okazała się zbyt mała. Pragnienie posiadania własnego pomieszczenia kościelnego powstało samo z siebie. I ono, choć jawiło się jako nierealne, to jednak w końcu spełniło się. Dzięki środkom z tzw. Program Natychmiastowej Pomocy dla Wschodu (Osthilfe) wzniesiono w 1928 r. w Fosowskiem skromny kościół ewangelicki, wokół którego założono też cmentarz. Kolonowskie, po ponad półtorawiecznej tułaczce, stało się teraz pełnoprawnym filiałem parafii w Zawadzkiem.

Widząc, że konieczny proces rozbudowy parafii został niejako zakończony, pastor Gottfried Schepky uznał za słuszne przejęcie innego stanowiska i 1 lipca 1931 r. opuścił parafię Zawadzkie, zostając proboszczem pomocniczym parafii Biały Kamień koło Wałbrzycha.

 6463 Czytań - Drukuj
Strona 6 z 8 << < 3 4 5 6 7 8 >
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by