www.lasowice.euEwangelicy w Lasowicach
W 1653 r., realizując ograniczenie swobody wyznania do jednej religii, maszerowały komisje cesarskie od wioski do wioski, ażeby nawracać ich mieszkańców na katolicyzm. Do Lasowic taka komisja przybyła na czele z dziekanem opolskim - Konstantinem Iwanickim, dokonując - jak wszędzie - formalnego zaboru ewangelikom ich kościołów w Lasowicach Małych, Lasowicach Wielkich i prawdopodobnie w Tułach (podaje się, że ich liczba dla całego Śląska wynosi 656, zaś liczba usuniętych pastorów - ponad 500).

Konfiskata kościołów w księstwie opolskim, idąca ręka w rękę z rekatolicyzacją ludności, przynajmniej w Lasowicach, tworzących główny element wspólnoty parafialnej, właściwie w ogóle nie wpłynęła na kwestię wyznania, któremu wyraźnie dominujący tu ewangelicy pozostali wierni. Nadal więc zbierali się na nabożeństwa, do tego w tych samych kościołach, mimo że oficjalnie stanowiły one już teraz filiały parafii katolickiej w Bogacicy (głównie z braku księży katolickich nie uczyniono z nich samodzielnych parafii). Tamtejszemu proboszczowi - Patritiusowi - udało się do 1688 r. nawrócić na katolicyzm ledwie 150 osób (a więc znikomy procent mieszkańców ludnych ówcześnie wiosek).

Skonfiskowany kościół w Lasowicach Małych katolicy przemianowali na Wniebowzięcia NMP, wystawiając w nim obraz ołtarzowy Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ale jego konsekracji nie dokonali; ewangelicy zaś nadal obchodzili uroczystość poświęcenia w niedzielę po Jakubie.

To potwierdza katolicki wizytator, który odwiedził lasowickie kościoły w latach 1679 i 1687/88. W sprawozdaniach wizytacyjnych dotyczących kościoła w Lasowicach Małych czytamy m.in., że Słudzy Słowa zostali wypędzeni, a kościoły od heretyków tych przejęte, lecz jednak tym wciąż zarządza rabuś probostwa - szlachcic von Dambrowka; zgromadzają się w nim luteranie, jest też on miejscem ich pochówku.

Mimo przybierających niejednokrotnie gwałtowne formy akcji kontrreformacyjnych, zachowanie swojego stanu posiadania przez lasowickich ewangelików możliwe było głównie dzięki utrzymywaniu silnych więzi z Kluczborkiem, skąd bezustannie szło wzmocnienie i podparcie. W księstwie brzeskim bowiem wolność wyznania ewangelickiego została zachowana, jednakże po śmierci w 1675 r. ostatniego księcia, a zarazem ostatniego Piasta - Jerzego IV Wilhelma - i ten stan uległ zmianie, w czym znów przysłużyli się jezuici. Prawdopodobnie od 1800 r. wszystkie parafie ewangelickie ziemi oleskiej i lublinieckiej podlegały formalnie wyznaniowemu powiatowi kluczborskiemu.

 6790 Czytań - Drukuj
Strona 3 z 12 < 1 2 3 4 5 6 > >>
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by