www.lasowice.euEwangelicy w Lasowicach
Seniorzy lasowickiej parafii jeszcze w początkach XX wieku opowiadali chętnie i z pewną dumą o tym, jak oni jako dzieci w wieku szkolnym dwa razy w tygodniu tą daleką drogę do Kluczborka na naukę konfirmacyjną pieszo przebywać musieli. Jak trudna do przebycia była ta droga, dość często wiodąca przez lasy!

Więc jest to zrozumiałe, że się za swoim domem Bożym tęskniło. Po długim czekaniu można było wreszcie na początek lat 60. XIX w. mieć nadzieję, że budowa kościoła w Lasowicach Wielkich będzie zrealizowana. Wpływowi mężczyźni z parafii, tak szczególnie ówczesny lekarz z huty - dr Viertel w Szumiradzie - oraz z okręgu kościelnego, nad którym czołem stał superintendent Kern w Kluczborku, poruszyli niebo i ziemię, aby przybliżyć się do tego celu. Oczywiście własnymi siłami wspólnota sobie kościoła wybudować nie mogła. Choć ona nawet duże ofiary złożyła, inwestycja była możliwa tylko dzięki hojnej pomocy Związku Gustawa Adolfa, który główną część kosztów budowy przejął na siebie.

W 1862 r. zakupiono działkę pod budowę kościoła. 16 czerwca 1864 r. położono kamień węgielny i 29 czerwca (w Piotra i Pawła) 1866 r. przeprowadzono, przy wielkim udziale ewangelików z bliska i daleka, konsekrację.

To było w dobie niemiecko-austriackich wojen i nad radością wspólnoty z jej pięknej, nowej świątyni, leżała doskwierająca troska o w walce stojących mężczyzn i synów oraz o wynik wojny. Jednocześnie stały się Lasowice Wielkie z miejscowościami Lasowice Małe, Gronowice, Jasienie wraz z Wawrzyńcowskimi, Oś, Trzebiszyn, Tuły, Laskowice i Szumirad - łącznie około 1800 dusz - na powrót samodzielną parafią z własnym proboszczem. Zarządzenie konstytucyjne parafii opatrzone jest datami: Breslau [Wrocław], dnia 30 stycznia 1867 r. (podpis Królewskiego Konsystorza dla Prowincji Śląskiej) oraz Oppeln [Opole], dnia 21 lutego 1867 r. (podpis przedstawiciela Królewskiego Rządu).

Zarządzenie konstytucyjne Parafii Kościoła Ewangelickiego w Lasowicach Wielkich w powiecie oleskim na Górnym Śląsku1 (opis w tekście)Tablica upamiętniająca parafian poległych
na frontach wojen 1848, 1866 i 1870/71 roku


Pierwszym z proboszczów, po reerygacji parafii, został wielki gospodarz - pastor Emil Wilhelm Mücke. Odprawiał on dodatkowo raz w miesiącu nabożeństwa w języku polskim w Oleśnie. Po nim nastąpił wikariusz - pastor Lemon Wladislaus. Następnym proboszczem był pastor Matthias Kmet, a później znów wikariusz - pastor Wilhelm Kosmala. Kolejnym proboszczem został pastor Ernst Hartnik, który w latach 1903-1904 nauczał języka hebrajskiego w szkole im. Gustava Freytaga w Kluczborku.

Plebani na początek jeszcze brakowało i pierwszy pastor musiał przez 12 lat mieszkać w ubogiej chałupie. Dopiero w 1878 r. wzniesiono - znowu głównie ze środków Związku Gustawa Adolfa - piękną, przestronną plebanię z należytymi budynkami gospodarczymi. Niestety, stała się ona 13 lutego 1913 r. pastwą płomieni, aż do obejmujących ją murów, potem jednak rychło znowu jeszcze piękniej i przestronniej od nowa ją odbudowano, tak, że do nowo powstałej można się było wprowadzić na jesień tego samego roku.

 6848 Czytań - Drukuj
Strona 5 z 12 << < 2 3 4 5 6 7 8 > >>
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by