www.lasowice.euEwangelicy w Lasowicach
Na ten sam rok. w którym wzniesiono pierwszą plebanię, datowany jest list prezentujący sytuację nastałą w parafii.

Drukowana prośba Ewangelickiej Rady Parafialnej z Lasowic Wielkich
do Związku Gustawa Adolfa


Lasowice Wielkie koło Chudoby, powiat oleski, Górny Śląsk

Data stempla pocztowego
Barum pruskie2, 3. marca 18783

Wielce szanowny Zarządzie!


Dzięki łasce Bożej i aktywnej pomocy naszego wielce umiłowanego związku - fundacji Gustawa Adolfa, jest zbór diasporowy Lasowice Wielkie, po długich dziesiątkach lat walki, bardzo bliski gorąco upragnionemu celowi. Od 1866 r. zbór posiada swój ładny kościół i od tego samego roku ma on jednego własnego duchownego. Ten ostatni musiał dotychczas w nędznej chłopskiej chałupie mieszkać i długo by jeszcze się na to musiał zgadzać, bo zbór jest bardzo biedny, jeśliby ukonstytuowanie tej parafii nie było zależne od postawienia budynków parafialnych. Oddany zbór, pozbawiony zupełnie środków, by wreszcie zdobyć swoją kościelną samodzielność, zdecydował się na śmiałe przedsięwzięcie - pożyczenie tej potrzebnej kwoty. Udało mu się otrzymać pożyczkę w wysokości 24 tys. Marek, która by po 24 latach była spłacona, i pełen odwagi rozpoczął wykonywanie budynków. Budynek z oborą jest kompletny, a mile wyglądający dom parafialny (plebania) prawie że dokończony; zaczęto też budowę stodoły. Tak jesteśmy celowi temu bardzo blisko, ale spotkały parafię oczywiste trudności, jakich chyba żadna inna ponosić nie musi. Pod tym względem powołujemy się na to, co nasz niezawodny pierwszy dyrektor, pan superintendent licencjat Koelling, na głównym zebraniu w Kluczborku i we Frankfurcie nad Menem, wstawiennie dla nas powiedział, i przytaczamy tutaj tylko w celu odświeżenia przez niego obmyślone następujące koncepcje. Rocznie przez 24 lata do spłacenia rata kredytowa wynosi 1748 Marek, podczas gdy wszystkie podatki państwowe płacone przez parafian (bez tych znacznych składek komunalnych i powiatowych) wynoszą 1734 Marek. Tylko do samego spłacania długów musiałoby według tego nastąpić większe obciążenie zboru o 100% podatków państwowych! O tą kwotę nie jest on w stanie wystarać się nawet w najmniejszej części.

W środku wielkich kompleksów leśnych, bez przemysłu, daleko od opłacającego się zarobku, zdany jest zbór na marne plony z lichej, piaszczystej ziemi i pracę własnych rąk. Wiele tych ofiar na rzecz Kościoła wyczerpały zupełnie jego już tak bardzo niską wydajność, ale też prawie całkiem go zraziły. Ostatnia jego nadzieja jest skierowana teraz na związek Gustawa Adolfa.

Czyż można naszą ciężką sytuację wymowniej opisać, jak przez powyższe liczby? Czy ma to dzieło na ukończeniu pozostać niedokończone? Czy można egzystencję parafii nadal kwestionować? Tutaj naprawdę chodzi o ratunek i pomoc przy największych kłopotach. I parafia zasługuje na to, aby jej pomóc. Wielka jest jej gorliwość do Słowa Bożego; odwiedzanie kościoła jest nadzwyczajnie wielkie, liczba komunikantów znacznie przewyższa liczbę wiernych. Kościelnej chęci do ofiarowania nie trzeba chyba już po tym, co powiedziano, udowadniać.

Dlatego prosimy serdecznie i pilnie - nie odmówcie nam Waszej pomocy. Przyznajcie nam najpierw jeden jednorazowy, o ile możliwe hojny datek i uwzględnijcie nas w przyszłości z jedną stałą, roczną zapomogą, aż do spłacenia naszych długów.

Jeśli nas przez 24 lata wielce szanowny Zarząd Centralny wesprze rocznie kwotą 100 Marek, każdy związek główny - 20 Marek, każdy związek filialny - 5 Marek, byłoby to wówczas dla nas gruntowną pomocą. Prosimy ze względu na naszego Pana Jezusa Chrystusa, nie dopuście, aby naszą nadzieję zhańbić i nie opuszczajcie nas, lecz pomóżcie nam, abyśmy mogli dziękować Bogu Panu i Wam z głębi naszych serc, a potem samemu zostać entuzjastycznymi darczyńcami, których Pan miłuje. Wołamy też do Was z pozdrowieniem, z którym my deputowanych naszego śląskiego zebrania głównego na naszym sąsiednim dworcu powitaliśmy:

24 tysiące Marek długów - ciężarem wielkim one są,
Spodoba się Bogu i Wam - wówczas gdy ich już nie będzie!


Trwamy w niezachwianej pewności i oddanej, wdzięcznej czci.

Ewangelicka Rada Parafialna:

Lemon - pastor.
Müller - dzierżawca majątku.
Stötzer - nadleśniczy.
Biller - nauczyciel i organista.
Matuszok - sołtys.
Gnoth - gospodarz.
Sroka - gospodarz.4

 6848 Czytań - Drukuj
Strona 6 z 12 << < 3 4 5 6 7 8 9 > >>
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by