www.lasowice.euGeografia
Warunki klimatyczne

Lasowice Małe położone są w umiarkowanej strefie klimatycznej.

Według klasyfikacji Danuty Martyn i Wincentego Okołowicza Lasowice Małe znajdują się w obrębie śląskowielkopolskiego regionu klimatycznego.4

Obszar ten zalicza się do ciepłego rejonu nadodrzańskiego. Cechuje go wyraźna przewaga wpływów oceanicznych, zwłaszcza na zachodzie, niższe od przeciętnych amplitudy temperatury, wczesna wiosna i lato oraz łagodna, krótka zima. Okres wegetacyjny roślin trwa ok. 220 dni.

Temperatura powietrza
Średnioroczna temperatura powietrza wynosi +8,2°C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (+18,2°C), najzimniejszym - styczeń (-2,5°C). Obfitość biocenoz leśnych sprawia, że średnioroczna temperatura jest nieznacznie niższa od miejsc słabo zalesionych. Dni pogodne najliczniejsze są we wrześniu i październiku, najrzadsze - zimą i w maju. Pierwsze przymrozki jesienne przypadają średnio na drugą dekadę października, ostatnie przymrozki wiosenne - na drugą połowę kwietnia. Średniodobowe ujemne temperatury powietrza występują średnio pomiędzy trzecią dekadą listopada a trzecią dekadą marca.

Opady
Średnioroczna ilość opadów atmosferycznych kształtuje się na poziomie przedziału 600-650 mm słupa wody. W okresie wzmożonego zapotrzebowania roślin w wodę ilość ta wynosi odpowiednio 375-430 mm. Największa ilość opadów notowana jest w lipcu (ok. 103 mm), najmniejsza - w październiku (ok. 31,9 mm). Obfite opady występują ok. 15 dni w roku, burze - ok. 20, z największym ich nasileniem w czerwcu. Opady śnieżne występują w miesiącach grudzień - marzec.

Wilgotność powietrza
Wilgotność względna powietrza osiąga najwyższe wartości w okolicach grudnia (powyżej 80%), najniższe - w okolicach maja. W ciągu doby maksymalna wilgotność względna występuje w godzinach wieczornych, średnia - nocą i rano, najniższa - w południe. Tendencja do występowania mgieł jest znaczna w porze jesiennej i zimowej, podczas gdy późną wiosną i latem mgły notowane są średnio jedynie do dwóch dni w miesiącu.

Zachmurzenie
Średnioroczne zachmurzenie nieba oscyluje wokół 6 stopni (przy 9-stopniowej skali). Największe zachmurzenie notowane jest w listopadzie i grudniu (ok. 7.6 st.), najmniejsze - w styczniu (ok. 2,3 st.).

Wiatry
Przeważają wiatry zachodnie z udziałem wiatrów północno-zachodnich wiosną i latem oraz południowo-zachodnich jesienią i zimą. Dominują wiatry o niewielkich prędkościach: 0-2 m/s (powyżej 50%) i 3-4 m/s (ok. 40%). Liczba dni z silnymi wiatrami (powyżej 10 m/s) wynosi rocznie ok. 20-30.

 5539 Czytań - Drukuj
Strona 6 z 19 << < 3 4 5 6 7 8 9 > >>
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by