Młyn wodny Dudy (pozostałości) w Chocianowicach
 | Młyn wodny Dudy (pozostałości) w Chocianowicach |
Nie wiadomo, kiedy dokładnie został zbudowany. 30 kwietnia 1783 r. wykupiony od nowodworskiego Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą przez Daniela Kabitza, następnie początkiem XX w. odkupiony przez Andrzeja Dudę, którego sukcesorzy - Roman Duda, a po nim rodzina Kochalskich - kontynuowali działalność.
Konstrukcja murowana z cegły, dwukondygnacyjna, kryta dachówką. Konstrukcja wnętrza sufitowo-podłogowa, oparta na grubych belach nośnych. Koło młyńskie napędzane prądem wód Młynówki - odgałęzienia Stobrawy, w 1934 r. zastąpione turbiną wodną Francise. Woda spiętrzana w stawie na progu 0,68 m, następnie kierowana betonowym korytem o szerokości 5,8 m na śluzę roboczą o szerokości 2,1 m i zastawce wysokości 0,93 m, przed którą metalowa krata zabezpieczającą przed zanieczyszczeniami rzecznymi. Nadmiar wody kierowany na śluzę jałową, odprowadzającą zarazem wykorzystaną do napędu wodę do dolnej Młynówki, skąd na powrót do Stobrawy. Na górnej Młynówce dwa syfony gromadzące wiosenne wezbrania. Przed młynem kamienne żarna. W pobliżu krzyż drewniany, upamiętniający tragedię właścicieli młyna, którym przed 1910 r. w nieznanych okolicznościach zmarły jednocześnie dwie córki oraz krzyż murowany, upamiętniający kolejną rodzinną tragedię - zastrzelenie podczas napadu na młyn w latach 50. XX w. dwóch młodszych braci Romana Dudy; na krzyżu napis: Panie stała się wola Twoja.
Z samego młyna do dzisiejszych czasów przetrwał w zasadzie tylko surowy budynek oraz pozostałości urządzeń wodnych. Koryto Młynówki w 2003 r. wyremontowano, zmieniając jej bieg.
| 6988 Czytań -  |
|