www.lasowice.euWalory kultury
Kościół drewniany w Lasowicach Małych

Kościół drewniany w Lasowicach Małych
Kościół katolicki (dawniej ewangelicki), filialny, pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Starszego, drewniany.

Pierwszy kościół wzmiankowany w 1447 r., nieznane są jego dalsze dzieje. Najprawdopodobniej w 1735 r. został odbudowany przez luteran, mimo że już w 1653 r. utracili oni prawo do tej świątyni. Pierwotnie pw. św. Jakuba Starszego; filialny: do 1838 r. w parafii Bogacica, do 1857 r. - Chocianowice, do 1864 r. - Lasowice Wielkie, do 1905 r. - Kuniów, przez następne 100 lat na powrót w parafii Chocianowice, od 2005 r. znów w parafii Kuniów.

Konstrukcja zrębowa, na podmurowaniu, kryta gontem, orientowana, w otoczeniu cmentarza. Nawa główna na planie zbliżonym do kwadratu, wejścia prostokątne. Dach nad nawą główną siodłowy. Wieża słupowa, oszalowana, o ścianach nieznacznie pochyłych, zmniejszających obwód ku zwieńczeniu. Dach wieży namiotowy. Przy wieży kruchta. Dach kruchty dwuspadowy. Nad wejściem od południowej strony data 1735 i litery M T. Prezbiterium trójbocznie zamknięte. Przy prezbiterium zakrystia. Wejście do zakrystii prostokątne o zaokrąglonych narożach. Wewnątrz strop płaski; ściany oszalowane podczas remontu w latach 70. XX w. W tęczy belka fazowana z krzyżem w środku. Chór muzyczny wsparty na słupach profilowanych, mieści organy piszczałkowe. Ołtarz główny barokowy, z pocz. XVIII w., architektoniczny, z kręconymi kolumnami. W ołtarzu obraz MB z Dzieciątkiem pędzla Dariusza Jacha, wybitnie uzdolnionego miejscowego artysty malarza i konserwatora, zastępujący oryginał - wizerunek MB Wniebowziętej, który zaginął w czasie prac konserwatorskich. Po bokach ołtarza znajdowały się rzeźby dwóch niezidentyfikowanych świętych, które skradziono. W zwieńczeniu ołtarza, po bokach figury Boga Ojca, znajdowały się rzeźby trzech aniołków, które także skradziono. Ołtarz boczny, patrząc od wejścia po prawej, barokowy, z XVII w., w kształcie ramy, z dekoracją snycerską o motywach chrząstkowych; w predelli data 1760 r. Na ołtarzu kopia gotyckiej rzeźby św. Jakuba dłuta brata Jacka - franciszkana z Góry św. Anny, polichromowana przez D. Jacha, zastępująca oryginał z II poł. XIV w., który również skradziono. Ołtarz boczny, patrząc od wejścia po lewej, rokokowy, część dawnego ołtarza w kształcie oszklonej szafy. Na nim znajdowała się gotycka rzeźba MB z Dzieciątkiej z 1492 r. (prawdopodobnie najstarszy zachowany element wyposażenia kościołów na Śląsku Opolskim), z metalowymi koronami z XVIII w., którą - jak inne - skradziono. Ponadto pośród wyposażenia wnętrza m.in.: ambona z XVII w., kazalnica drewniana z XVIII w., dwa krucyfiksy ludowe, dwa lichtarze cynowe i dwa drewniane z XVIII w.

Kościół stanowi 8. punkt zwiedzania na Szlaku Drewnianego Budownictwa Sakralnego.

Więcej informacji o kościele

 7276 Czytań - Drukuj
Strona 5 z 17 << < 2 3 4 5 6 7 8 > >>
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by