www.lasowice.euKolej
W "Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego na lata 2000-2015" odcinek Fosowskie-Kluczbork zaliczono do ważnych linii kolejowych.
W "Strategii Rozwoju Powiatu Kluczborskiego na lata 2001-2015", w części dotyczącej gminy Lasowice Wielkie, likwidację połączeń na odcinku Fosowskie-Kluczbork określono zjawiskiem negatywnym.
Identycznie proceder ten opisano w "Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Kluczbork na lata 2004-2019".
W "Strategii społeczno-gospodarczego rozwoju powiatu oleskiego na lata 2001-2015" dostosowanie systemu komunikacji do potrzeb mieszkańców uznano za jeden z celów operacyjnych, zakładający m.in. poprawę połączeń kolejowych.
W "Strategii Rozwoju Gminy Zębowice" na lata 2004-2013 funkcjonowanie pociągów pasażerskich na odcinku Fosowskie-Kluczbork wymieniono jako silną stronę gminy.
W "Określeniu działań strategicznych miasta i gminy Dobrodzień" brak wypowiedzi na temat kolei, planuje się jednak działania związane z ochroną przyrody, w ramach których siłą rzeczy ekologiczne formy transportu zbiorowego uzyskują priorytet.
W "Strategii Rozwoju Powiatu Strzeleckiego do roku 2015" posiadanie ważnego, regionalnego węzła kolejowego, wymieniono pośród atutów infrastrukturalnych. Nomen omen mapka na oficjalnej stronie internetowej powiatu strzeleckiego sugeruje, jakoby takie węzły rzeczywiście tam funkcjonowały.
W "Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Kolonowskie" zła sytuacja na kolei wymieniona została pośród słabych stron, stanowiących barierę rozwoju.
Oprócz powyższego odcinek Szumirad-Kluczbork ujęty został w wykazie linii kolejowych, które ze względów gospodarczych, społecznych, obronnych lub ekologicznych mają znaczenie państwowe.1

Wszystko to zostało przez osoby sygnujące decyzję o likwidacji ruchu pociągów pasażerskich na tej trasie zupełnie zignorowane. Nikt nie pokusił się o analizę jej skutków gospodarczych i społecznych, nie ujawniono też prawdziwych wyników badań ilości podróżnych przed rozpoczęciem procesu "wygaszania popytu".

Bilety PKP "z" lub "do" stacji "Lasowice Małe Oleskie"


Tabela rozkładu jazdy pociągów dla stacji "Lasowice Małe Oleskie" 1944/45Tabela rozkładu jazdy pociągów dla stacji "Lasowice Małe Oleskie" 1992/93Tabela rozkładu jazdy pociągów dla stacji "Lasowice Małe Oleskie" 2000/01


Warto też przytoczyć opinię nt. kolei Norberta Waliczka, radnego sołectwa Ciarka, ówcześnie także zastępcy przewodniczącego rady gminy Lasowice Wielkie: "Samorząd nie powinien dopłacać do utrzymania lokalnych linii. Jak linia jest nierentowna, a pociąg wozi tylko paru kolejarzy, to nie ma sensu jej utrzymywać."2

Nie sposób z powyższym się nie zgodzić, tylko że przejeżdżające przez Lasowice Małe pociągi, oprócz tych paru kolejarzy, woziły jeszcze wielu "zwykłych" pasażerów.

W 2007 r. powstało Stowarzyszenie Kolejarzy i Sympatyków Węzła Kluczbork z siedzibą w Kuniowie. Nic nie wiadomo o tym, by w kręgu zainteresowań byłych pracowników PKP była reaktywacja ruchu osobowego na odcinku Kluczbork-(Fosowskie).

Przypisy

1 - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Dz. U. z 2004 r., Nr 273, poz. 2704 (obecnie znowelizowane)
2 - T. Gdula, Szantaż Monopolisty, [w:] "Nowa Trybuna Opolska" z 29 marca 2006


 8074 Czytań - Drukuj
Strona 2 z 2 < 1 2
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by